Liim süsiniknooltele

Kuidas ma lasen? Mis asi see vibu on?

Liim süsiniknooltele

PostitusPostitas andrus michelis » 16 Juun 2010, 23:00

Küsimus siis selles, et mis marki liimi kasutada fiibernooltele? Ma täpselt tegelikult ei teagi millisest materjalist nad on valmistatud. Radial Weave STL hunter 200 on peale kirjutatud. Vibumüüja somm käskis misk kahekomponentse epoksüüdiga tera alused keermed kinni liimida. Olen kahte liimi proovinud. Aga kui nool kogematta kuuri seinast läbi juhtub lendama siis välja kiskudes saan ikka ainult toru ja suled kätte, tera jääb seina sisse. Seega palun targematelt soovitusi liimimise tehnoloogiale.
andrus michelis

Re: Liim süsiniknooltele

PostitusPostitas Mägilanna » 17 Juun 2010, 11:14

Uu, plokkarid- palun nüüd kiiresti abi- see on ikka väga karm, kui nooled juba kuuriseina kipuvad lendama :?
Kasutaja avatar
Mägilanna

PostitusPostitas KAlle » 17 Juun 2010, 16:22

no kui juba plokiga noole kuuriseina lased siis on targem ta sinna jättagi. ilus vaadata ju.

ma kahtlustan, et välja ei tule noole seest mitte terav otsik vaid hoopis see alumiiniumist osa (edaspidi "pesa"), mille sisse otsik kruvitakse.
mul endal pole seda veel juhtunud. igal juhul soovitaks siis varuga kohe otsikuid ja neid alumiinimust pesi ka osta.
tunnustus tõmbajale kes selle noole nii välja tirida jõuab.

otsiku keermetele olen vahel pannud tilga seda sama fletchtight'i millega puunooltele sulgi liimitakse, seda selleks, et otsik alumiiniumist pesa sees ringi ei käiks lihtsalt, keermed hoiavad otsa pesas väga hästi.

ise kasutan samu radial weave 200'sid 100grainise otsaga.
Kasutaja avatar
KAlle

PostitusPostitas andrus michelis » 17 Juun 2010, 18:30

Ega ma kah otseselt kuuri seina ei pommita, algaja värk, lihtsalt kõik nooled ei mahu märklauda alati ära. Ja vahepeal korra oli ka märklaua paksusega probleeme. :twisted: Välja tulevad jah pesad noole küljest. Ja sinna pesa ja noole vahele käskis somm kahekomponentset liimi panna aga mis marki, selles on küsimus. Või kas on üldse mingi kindel rohi välja kujumenud? Aga seinast otsiku ja pesa kättesaamiseks leiutasin mooduse. Tuleb ümber noole seina puurida 4-6 auku, siis annab juba vaikselt välja loksutada.
Tegelikult on lollil küsimusi rohkem, kui ilmselt vastata jõutakseaga, hakkan siiski pihta: 1. Kus kohast ja mis marki nooli tuleks otsida, et hinaklass oleks soodne aga lasketäpsus oleks siiski "talutav"? Tundub, et esialgu on nooled küllaltki arvestatava käibega kulumaterjal. 2. Mis materjalist nooled oleks 60 sele plokile sobivaimad? Kas sellel on üldse mingi sisulist vahet? 3. Ilmselt on parim materjal märklaua valmistamiseks tuuletõkkeplaat? Kui paks peaks märklaud olema 25 cm , 30 cm? 50 cm põrandapenokast katsete põhjal paistis piivavat.
Guugeldasin vahepeal natuke, tundub, et need Radial weaved on "liiga head". :shock: Ja ühtlasi sain ka vist selgeks, miks somm neid väga hea meelega ei tahtnud kaubaga kaasa anda. :D
andrus michelis

PostitusPostitas HaraldA. » 02 Juul 2010, 19:40

Ise kasutan nooli nimega Cheetah. Nooled on väga head. Tegemis on süsinikust (carbonist) noolega. Tean et seda marki kasutavad peale minu veel paar inimest ja siiamaani pole nurinat kuulnud. Lisaks on toru pealt ''poleeritud'', mille tõttu ei jää sinna külge ka tuuletõkkeplaadi materjali. Otsaks on spetsiaalselt sellele noolele mõeldud ots, mis kaalub 70gn. Kuid otstele saab lisada raskusi (20gn või 30gn) mis kinnituvad keermega. Soovitan nooli valides Cheetahi poole vaadata :wink:
FAKT: Kui kedagi huvitab, siis kõvemad vibud lasevad rohkem, kui kilomeetri kaugusele ja jahiotsikutega nooled läbistavad
probleemideta kümme 1 millimeetrist terasplekki...ühesõnaga VÕIMAS...
HaraldA.

PostitusPostitas andrus michelis » 03 Juul 2010, 09:59

Nüüd loeksin siit meeleldi soovitusi noolte ostmise kohtade kohta. Ja ikkagi sisuline vahe erinevatel nooltel? Materjal, jämedus jne. Mille põhjal teie oma valikud teete?
andrus michelis

PostitusPostitas priitorm » 04 Juul 2010, 18:16

Liimist ja liimimisest:
* mina kasutan viimased aastad noolte otste või otste insertide liimiseks EPO liimi
* noole toru on seest soovitav enne liimimist õrnalt karestada (liivapaber, peenike ümarviil, kruvi, vms.) ja seejärel puhastada (piiritus, atsetoon)
* kui noole ots või selle insert on ka väga sile (ilma rihvelduse või soonteta), siis ka see karestada ja puhastada
Selliste toimingute järel on nooleotsad isegi puust tõmmatses külge jäänud.
Sulatatava kiirliimiga aga jäid otsad kõvematesse 3D loomadesse või tuuletõkkemattidesse
*Sulgede liimimiseks olen kasutanud Loctite 406 kiirliimi. Noole toru ja ka sule pind soovitav enne puhastada atsetooniga.

Noolte valik:
* esimese asjana oleks vaja teada, milleks põhiliselt neid nooli plaanitakse kasutada
Määratud kaugused (field, hunter, animal, FITA) või määramata kaugused (3D) või hoopis vibujaht (see praegu Eestis keelatud, Soomes ja Lätis ja mujal saab jahil ka käia). Üldiselt see noolte valik on kinni eelkõige selles, millist harjutust soovid kõige paremini lasta.
Määramata kauguste (3D) jaoks pigem kergem nool ja kergema otsaga, määratud kauguste jaoks metsas selline keskmine nool ja pigem raskema otsaga, platsil FITAt lastes juba üsna raske peenike nool (külgtuul mõjub rohkem) ja üsna raske otsaga, siselaskmise (saalis) juures aga kasutatakse väga jämedaid ja raskeid nooli. Teoorias peaks raskemad nooled raskete otsadega parema tiheduse andma aga noole jäikus peab vastama vibule.
Ja see on vaid minu nö. nägemus asjast, on ka testsuguseid arvamusi.
On veel palju asju, millega peab arvestama, kui väga peensustesse laskuda - vibu kiirus (IBO), tõmbepikkus, noole jäikus, FOC (noole tasakaalu punkt), jne.
Kui vaadata sellise pilguga, et 60# vibu, IBO 300 fps, esimene aasta ja harjutamise tulemusena noolte kadu arvestatav, siis see Radial Weave STL hunter 200 on üsna paras ükskõik millise harjutuse laskmiseks. Need nooled pole väga kallid ja kvaliteet vastab üldiselt hinnale. AMBU plokiga on võimalik nendega fieldis 500 silma lasta.
Kui tahta pisut paremaid nooli, siis ka mina soovitaks esmalt Cheetah 3D 400 nooli. Need sobivad tegelikult paremini just 3D (määramata kauguste ) laskmiseks, sest torud on kerged ja noole saab kergema ning noole lennu trajektoor on 40-60 yardini laugem. Aga nendega saab lasta täitsa hästi ka määratud kauguseid metsas. Sõna "parem" all mõtlen eelkõige noolte sirgsust (Straightness), noolte pundi ühtlast kaalu (Weight) ja noolte pundi ühtlast painduvust (Spine) ning ka välispinna poleeritust. Cheetahid on pisut hapramad, just külglöögi osas (õhema seinaga) ja ka tagant nokile sisse lastes saab prao kergesti sisse aga üsna sirged, ühtlase jäikuse ja kaaluga (kui ostad 12 pundi).
Pilt
Kasutaja avatar
priitorm

PostitusPostitas vibumees » 04 Juul 2010, 22:07

Loodan, et sa meie noort sõpra detailse selgitusega nüüd väga ära ei ehmatanud. :D
vibumees

PostitusPostitas andrus michelis » 05 Juul 2010, 09:17

Väga hea! Üks "suhteliselt mõistlik" vastus. Tänud! Paneks edasi. Kas noolealusel (mõtlen seda asjandust, kus nool vibu raamile toetub) on kah mingi seos noole valikuga?
andrus michelis

PostitusPostitas priitorm » 05 Juul 2010, 17:20

Noolealus:
Lastakse igasuguse alusega pea igasuguseid nooli.
Rohkem sõltub noolealuse valik jällegi sellest, millist harjutust lasta.
* reaalse vibujahi puhul (eriti pukist) kasutatakse enim ehk sellist karvadega ümbritsetud auku ( :) , rumal pole see kes nii kirjutab, vaid see kes nii mõtleb), selle puhul hoia vibu kuitahes viltu, nool ära ei kuku. Ostes nö. pakett jahipoki (kõik hädatarvilik küljes), siis sellistel ongi enamuses selline noolealus.
* kasutatakse ka lihtsalt jäika alust (neid on igasuguseid), lastakse igasuguste nooltega
* maastiku ja 3D laskmise juures kasutatakse üsna palju nö. ärakukkuvaid aluseid (just nö. tavalise läbimõõduga noolte puhul)
* peenemate noolte puhul kasutatakse üsna palju sellist painduvat õhukest teraslehte (rohkem FITA ja ka maastik)
Alguses on selle teraslehega ehk raske, nool kipub maha hüppama, kui teed väljatõmbel järsema liigutuse või on lastes tugev külgtuul, vms.
See karvadega auk ehk ei ole võistlemiseks kõige täpsem, lühikestel distantsidelt (kuni 30 yardi) pukist jahiks sobib küll.
Need ärakukkuvad ja painduvad noolealused on välja mõeldud selleks, et peale päästmist puutub nool noolealusega vähem aega kokku ja seega igasugused päästmise järgsed liigutused (vead) peaks noole lendu vähem mõjutama.
Pilt
Kasutaja avatar
priitorm

PostitusPostitas andrus michelis » 07 Juul 2010, 13:20

Kas on mingi sisuline erinevus alumiinium ja süsinik nooltel?
andrus michelis

PostitusPostitas priitorm » 07 Juul 2010, 14:35

Pole kunagi puhast Al noolt proovinud. Reaalses jahis minu meelest kasutatakse (ei murdu, paindub).
Puhas carbon (süsinik) nool ei lähe ehk nii kergesti kõveraks ja peaks vist tsipa kergem olema.
Al+carbon nooled tavaliselt peenemat sorti ja just pikemate distantside laskmiseks.
Pilt
Kasutaja avatar
priitorm

Mine Vibukool

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline